Очищення поверхні артефакту
Як здмухувати пил з рідкісних паперових колекцій?
Спойлер: обережно.
Гід зупиняється перед скляною вітриною на першому поверсі невеликого музею у Белграді. Попід склом лежить пересохлий рукопис. "Це зроблено з рису", - каже він групі відвідувачів, "Це книга з Китаю, яку ви можете з'їсти, якщо дуже голодні". Він жестом показує сусідній кейс, у якому є книга з Таїланду. "Тоді як цю книжку я не рекомендую їсти", - каже і посміхається. "Це зроблено з гною слона".
Цю історію мені розповіла приятелька, яка походить из Сербії, і до пандемії відвідувала Белград щороку. Дійсно, документи, рукописи, відбитки, малюнки, брошури, газети, листівки типово зроблені з паперу - органічної речовини. Втім ця речовина вразлива та її якості з часом погіршуються, особливо при неправильному зберіганні чи поводженні (увесь папір зіпсується за таких обставин.)

А деякі типи паперу особливо вразливі - наприклад, "кислий" целюлозний папір, що вироблявся протягом усього періоду 19-20 століть. На відміну від паперу, який виготовлявся раніше - з високоякісних волокон (rag papers), деревно-целюлозні папери містять природні домішки та побічні продукти виробничого процесу. У присутності тепла, світла та вологи ці домішки розпадаються та утворюють кислоти.
Що роблять для збереження вразливих колекцій?
Різне. Сюди входить забезпечення прохолодного, сухого,
чистого, темного та стабільного середовища; захист колекцій
під час їх використання, превентивна консервація.
А ще книжкам, документам, мистецьким творам, які знаходяться в колекціях може бути корисне очищення поверхні. Ця дія покращує зовнішній стан та запобігає виникненню нових пошкоджень від бруду, пилу, кіптяви, залишків клею та інших нашарувань.
Поверхневе очищення – техніка, яка може бути застосована і для підтримки його поточного стану, і для реставраційних робіт (частиною більш складних технік з догляду (наприклад, зшивання). Спершу необхідно визначити, що підлягає видаленню і чи доцільне воно як таке; a розуміння складу об'єкта, допоможе зробити рішення.

Як і з будь-якою новою навичку, тривала практика покращуватиме результати роботи. Необхідно тренуватися на неколекційних об'єктах, аби звикнути до технік, перед тим, як очищувати поверхні колекційних об'єктів. Якщо у вас виникають питання, запитуйте поради у професійного реставратора у всьому, що стосується справжнього догляду за архівними матеріалами.

Хоча видаляти усі відкладення з поверхні не завжди бажано або обов'язково, очищення поверхні може покращити зовнішній вигляд артефактів. Ще за допомогою очищення поверхні можна видалити речовини, які здатні з часом спричинити підвищену кислотність та пошкодження через тертя, переведення фарб, або розповсюдження плісняви.

Тож, давайте розбиратись
Від чого очищувати
Очищення поверхні не залучає вологу або розчинники та не може усунути тяжкі забруднення, такі плями, як водяні напливи, осади плісняви та потемніння паспарту. Але може бути застосованим для видалення таких речовин, як:
Бруд
Щоб допомогти стримати бруд, підстелений під артефактом картон чи папір можна скласти по краях і скріпити по кутах, щоб утворити тристінний простір для легшого очищення.
01
Пил
Важкі скупчення бруду на голівці (верхньому краю) книги можна спочатку очистити необробленою ганчіркою.
02
Кіптява
Важливо мати інформацію про наступне: хімічний склад, рН, наявність хлоридів і можливе виділення сірки.
03
Пліснява
Очевидно, що запліснілі матеріали потребують очищення, але видаляти цвіль з поверхні можна лише в її неактивному стані. З метою уникнення алергічних реакцій, розповсюдженню спор цвілі на інші матеріали, робота з пліснявою вимагає купи запобіжних заходів. Наприклад працювати в ізольованому місці з відповідним захисним обладнанням.

04
Нарости
З віком, клейкі стрічки, сприйнятливі до натиску, відпадають, залишаючи по собі товсті, тверді залишки клею. Хоча такі залишки неприємні на вигляд, вони не становлять безпосередньої загрози. Клейкі нашарування іншого походження скоріш за все можна усунути за допомогою кінчика голки або мікрошпателю. Незалежно від інструменту, слід бути обережними та видаляти лише сторонні накопичення, а не волокна паперу під ними.
05
Виділення комах
Виділення комах та нашаро́вання іржі, наприклад, від заржавілих паперових спиначок, не просто псують зовнішній вигляд документів, але також являють собою постійне джерело для подальшого їх псування.
06
Спершу треба визначити, чи варто чистити цей об'єкт, а для цього варто знайти відповіді принаймні на два наступні питання:
Інтерн:
чи існує вірогідність втрати або спотворення історичних даних під час очищення поверхні знимки?
Реставратор:
Так, наприклад, через відбитки пальців, якщо працювати необачно.

Інтерн:
чи є об'єкт крихким за своєю природою?
Реставратор:
Так, тут принаймні чотири слої у розрізі.
Якщо на одне з цих питань відповідь ствердна, не варто починати очищення без допомоги та\або консультацій із фахівцями. Наступний крок - оцінити матеріал, який ви будете очищувати, та знайти найкращий для цього спосіб.

Для того, щоб впевнитися, що папір міцний і ніякі історично важливі елементи не будуть пошкоджені, виконайте пробний тест (a low-impact test). Фахівець обирає та очищує маленьку ділянку з краю сторінки, яка не зіпсує зовнішній вигляд документу у разі негативних зворотніх реакцій.


Інтерн:
Яких-яких реакцій?
реставратор:
НЕЗВОРОТНІХ.
Непрофесійні спроби поверхневого очищення можуть нашкодити крихким газетам, фотографіям та творам живопису: стертя графічних матеріалів, зникнення чорнила, графіту, пошкодження поверхні паперу або розриви паперових волокон - усе, що не підлягає відновленню, та нівечить матеріал.

Ламкі сторінки газет дуже делікатні: навіть через незначний натиск на їх поверхню вони можуть розкришитися на безліч маленьких частинок, які практично не можна буде відновити.

Як і з будь-якою новою навичку, тривала практика покращуватиме результати роботи. Необхідно тренуватися на неколекційних об'єктах, аби звикнути до технік, перед тим, як очищувати поверхні колекційних об'єктів. Якщо у вас виникають питання, запитуйте поради у професійного реставратора у всьому, що стосується справжнього догляду за архівними матеріалами.

E-mail розсилка
Залишайтеся з нами. За лаштунками.
Натискаючи на кнопку Ви погоджуєтеся із нашою політикою конфіденціальності та надаєте згоду на обробку персональних даних.
Кожного разу, коли я натискаю кнопку “Опублікувати", мені доводиться витирати піт з чола. Хвилююся! Спасибі за Ваш час і те, що дочитали до кінця. Спілкуватися навіть із одним читачем - привілей. Якщо вам сподобалася історія, ви можете підписатися на оновлення.